Dlaczego dyrektor szkoły to przede wszystkim manager? – komentarz do raportu

Agnieszka Pałys, Prezes Fundacji Pro Mathematica, Dyrektor Pionu Prawnego i Organizacyjnego we Wrocławskim Parku Technologicznym

Dyrektor szkoły to nie tylko osoba odpowiedzialna za edukację, ale przede wszystkim manager zarządzający złożoną organizacją.

Współczesne szkoły funkcjonują podobnie do dużych organizacji, co wymaga od dyrektora posiadania umiejętności przywódczych, organizacyjnych i strategicznych. Jego rola wykracza daleko poza administrację – to lider odpowiedzialny za efektywność nauczania, zarządzanie zespołem nauczycieli, współpracę z rodzicami oraz społecznością lokalną, a także, coraz częściej, z sektorem biznesu.

Zarządzając szkołą, dyrektor odpowiada za rozwój kluczowego zasobu – kapitału ludzkiego, czyli uczniów, którzy w przyszłości wejdą na rynek pracy. To oni w przyszłości będą pracować w kluczowych dla społeczeństwa zawodach i tym samym odpowiadać za jakość naszego życia w przyszłości.

Firmy coraz częściej poszukują pracowników gotowych na wyzwania współczesnego świata. Dyrektor, zarządzając zasobami ludzkimi, staje się ważnym partnerem dla przedsiębiorstw, które widzą w edukacji potencjał do rozwoju przyszłych kadr. Dzięki współpracy z biznesem mogą powstawać programy patronackie, praktyki zawodowe oraz partnerstwa, które lepiej przygotowują uczniów do wejścia na rynek pracy.

Dyrektor szkoły pełni więc funkcję managera odpowiedzialnego za rozwój najcenniejszego zasobu społecznego – kapitału ludzkiego.

Pobierz raport > 

12 grudnia 2024

Udostępnij

Jak działa
Plan dla edukacji?

Plan dla edukacji to drogowskaz do zmiany polskiej szkoły.
Każdy może korzystać z niego na własną rękę, na skalę odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom.

Zgłoś inicjatywę!

Działasz na rzecz edukacji? Pochwal się tym światu i zainspiruj innych! Opisz nam swoje działanie, włącz je w realizację Planu dla edukacji i promuj je razem z nami!

Przeglądaj inspiracje

Zobacz, jak inni działają na rzecz edukacji! Przeglądaj bazę gotowych rozwiązań wdrażanych w polskich szkołach i uzyskaj potrzebną ci wiedzę, inspiracje oraz kontakty!

Baza wiedzy

Czekają w niej na ciebie m.in. artykuły, raporty, podcasty i webinary, o różnorodnych obliczach edukacji, które możesz sortować i przeglądać według swoich potrzeb!

Podziel się wiedzą!

Daj nam znać, co jeszcze powinno znaleźć się w naszej bazie wiedzy! Możesz zgłosić materiały swojego autorstwa, ale też polecane publikacje innych autorów.