Projekt Sałatka

Monika Wójcik i Agnieszka Dmitrowska - nauczycielki SP w Pogórzu

Realizowany obszar i cele

IV.4. Kształtowanie kompetencji przyszłości u uczniów

Udostępnij

Udostępnij

O inicjatywie

"Sałatka" to projekt, w którym uczniowie podzieleni na grupy mieli za zadanie przygotować degustację autorskiej sałatki. Proces ten obejmował etapy planowania działań, dokonania zakupów, wykonania stoiska degustacyjnego wraz z reklamą, przygotowania samej sałatki oraz przeprowadzenia jej degustacji.

Projekt oparty był na rutynach myślenia krytycznego. Uczniowie tworzyli bazy danych niezbędnych do realizacji poszczególnych etapów projektu, samodzielnie podsumowali swoje działania i wyciągnęli wnioski - co zadziałało, a co niekoniecznie, oraz czego się nauczyli.

W projekcie zawarto elementy grywalizacji - poszczególne zadania były punktowane. Zewnętrzna motywacja została naturalnie zamieniona w motywację wewnętrzną, ponieważ ostatecznie ilość zdobytych punktów nie miała dla uczestników znaczenia. Uczniowie pracowali przez 5 dni, a głównym narzędziem ich pracy był "Myślownik". W ramach "Myślownika" zawarliśmy punkty podstawy programowej wszystkich przedmiotów edukacji wczesnoszkolnej.

18 czerwca 2024

Udostępnij

Dołącz do Planu dla edukacji!

Dołącz do nas na

Zobacz również

Plan dla edukacji

Dołącz do realizacji Planu dla edukacji!

Jak działa
Plan dla edukacji?

Plan dla edukacji to drogowskaz do zmiany polskiej szkoły.
Każdy może korzystać z niego na własną rękę, na skalę odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom.

Zgłoś inicjatywę!

Działasz na rzecz edukacji? Pochwal się tym światu i zainspiruj innych! Opisz nam swoje działanie, włącz je w realizację Planu dla edukacji i promuj je razem z nami!

Przeglądaj inspiracje

Zobacz, jak inni działają na rzecz edukacji! Przeglądaj bazę gotowych rozwiązań wdrażanych w polskich szkołach i uzyskaj potrzebną ci wiedzę, inspiracje oraz kontakty!

Baza wiedzy

Czekają w niej na ciebie m.in. artykuły, raporty, podcasty i webinary, o różnorodnych obliczach edukacji, które możesz sortować i przeglądać według swoich potrzeb!

Podziel się wiedzą!

Daj nam znać, co jeszcze powinno znaleźć się w naszej bazie wiedzy! Możesz zgłosić materiały swojego autorstwa, ale też polecane publikacje innych autorów.