Pasek dla każdego ucznia i uczennicy

Wiloletta Matusiak

Realizowany obszar i cele

VII.3. Zmiana postrzegania roli podstawy programowej

Udostępnij

Udostępnij

O inicjatywie

Akcja społeczna "Pasek dla każdego ucznia i uczennicy" została przeze mie wymyslona w 2019 roku, od tego czasu inspiruję nauczycieli, rodziców do stosowania takiego podejścia myslenia o edukacji dziecka, o dziecku. Podejście to zasadza się na wierze w to, że "dziecko jest cudem do odkrycia a nie problemem do rozwiążania". Dziecko przyszło na świat z ogromnym zasobem jakom jest i jaki sa jego predyspozycje, talenty. Szkoła ma być miejscem, gdzie naturalne talenty dziecka sa zauważone, docenione, uznane, i rozwijane. Akcja polega na pracy z talentami przez cały rok, ale jej kulminacją jest zakończenie roku szkolnego, gdzie każdy uczeń otrzymuje na świadectwie kolorowy pasek. Najważniejsze tu jest to, że każdy! Zadaniem nauczyciela jest dostrzegać w dziecku potencjał, wzmacniac i na koniec roku dać informację zwrotną, jaki talent uczeń i uczennica w minionym roku rozwinął. Koniec roku ma być dla każdego ucznia i uczennicy czasem świętownia własnego rozwoju. Setki szkół , któych od czterech lat nauczyciele i nauczycielki wręczają dumnie na zakończeniu roku szkolnego wszystkim swoim uczniom kolorowe paski z informacje za co chcą je wyróżnić. Ja osobiście odwiedzam szkoły gdy mnie zaproszą i prowadzę wystapienia zarówno dla grona pedagogicznego jak i dla uczniów.

18 czerwca 2024

Udostępnij

Dołącz do Planu dla edukacji!

Dołącz do nas na

Zobacz również

Plan dla edukacji

Dołącz do realizacji Planu dla edukacji!

Jak działa
Plan dla edukacji?

Plan dla edukacji to drogowskaz do zmiany polskiej szkoły.
Każdy może korzystać z niego na własną rękę, na skalę odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom.

Zgłoś inicjatywę!

Działasz na rzecz edukacji? Pochwal się tym światu i zainspiruj innych! Opisz nam swoje działanie, włącz je w realizację Planu dla edukacji i promuj je razem z nami!

Przeglądaj inspiracje

Zobacz, jak inni działają na rzecz edukacji! Przeglądaj bazę gotowych rozwiązań wdrażanych w polskich szkołach i uzyskaj potrzebną ci wiedzę, inspiracje oraz kontakty!

Baza wiedzy

Czekają w niej na ciebie m.in. artykuły, raporty, podcasty i webinary, o różnorodnych obliczach edukacji, które możesz sortować i przeglądać według swoich potrzeb!

Podziel się wiedzą!

Daj nam znać, co jeszcze powinno znaleźć się w naszej bazie wiedzy! Możesz zgłosić materiały swojego autorstwa, ale też polecane publikacje innych autorów.