Czym jest współpraca?

Dla kogo?

Autor

Artur Krawczyk

Artykuł definiuje współpracę, jej znaczenie w edukacji i jak można ją skutecznie wdrażać w szkole. Opisuje korzyści wynikające ze współpracy oraz sposoby na jej rozwijanie wśród uczniów.

Udostępnij

Czym jest umiejętność współpracy? Współpraca to zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi, umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów, umiejętność zespołowego wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów.

Dlaczego współpraca jest ważna?

Kompetencja współpracy jest ważna w każdym obszarze życia – zawodowego, społecznego, naukowego, artystycznego, sportowego. Dzięki niej możemy wspólnie z innymi rozwiązywać problemy, tworzyć, kreować, podejmować ciekawe inicjatywy i wyzwania. Czas pandemii uświadomił nam wszystkim, jak ważna jest tkanka społeczna szkoły, w której nauczyciele i uczniowie są ze sobą w bezpośredniej relacji. Wśród najbardziej efektywnych praktyk dydaktycznych wymienia się m.in. interakcję uczniów – pracę w parach, grupach oraz działania projektowe. Dobre relacje z innymi ludźmi wpływają na nasz dobrostan.

Jak to robić, od czego zacząć?

Proces edukacji odbywa się w relacji z drugim człowiekiem. Otwarta i życzliwa postawa nauczyciela, ma wpływ na chęć uczniów do nauki i do współdziałania z innymi. Ważne jest to, aby na każdej lekcji uczniowie mogli współpracować ze sobą:

  • w parach – na początku, w trakcie lub na koniec lekcji (aby zainicjować temat, przywołać poprzednią lekcję, przykłady, przedyskutować zagadnienie lub podsumować lekcję),
  • w grupach – wykonując zadania problemowe lub realizując miniprojekty.

Jakie metody wykorzystać?

21 czerwca 2024

Udostępnij

Dołącz do nas na

Zobacz również

Zgłoś materiał do bazy wiedzy!

Plan dla edukacji

Dołącz do realizacji Planu dla edukacji!

Jak działa
Plan dla edukacji?

Plan dla edukacji to drogowskaz do zmiany polskiej szkoły.
Każdy może korzystać z niego na własną rękę, na skalę odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom.

Zgłoś inicjatywę!

Działasz na rzecz edukacji? Pochwal się tym światu i zainspiruj innych! Opisz nam swoje działanie, włącz je w realizację Planu dla edukacji i promuj je razem z nami!

Przeglądaj inspiracje

Zobacz, jak inni działają na rzecz edukacji! Przeglądaj bazę gotowych rozwiązań wdrażanych w polskich szkołach i uzyskaj potrzebną ci wiedzę, inspiracje oraz kontakty!

Baza wiedzy

Czekają w niej na ciebie m.in. artykuły, raporty, podcasty i webinary, o różnorodnych obliczach edukacji, które możesz sortować i przeglądać według swoich potrzeb!

Podziel się wiedzą!

Daj nam znać, co jeszcze powinno znaleźć się w naszej bazie wiedzy! Możesz zgłosić materiały swojego autorstwa, ale też polecane publikacje innych autorów.