Słuchaj, aby zrozumieć. Audioedukacja dla szkół

Fundacja Audionomia - Ewa Orzeszko

Realizowany obszar i cele

VII.3. Zmiana postrzegania roli podstawy programowej
VII.5. Promowanie alternatywnego stosowania postawy programowej w szkołach

Udostępnij

Udostępnij

O inicjatywie

„Słuchaj, aby zrozumieć. Audioedukacja dla szkół” to nowatorska inicjatywa Fundacji Audionomia – pierwszy w Polsce bezpłatny podręcznik poświęcony audioedukacji skierowany do nauczycieli, rad rodziców, dyrekcji szkół podstawowych i przedszkoli. Zawarta w nim wiedza teoretyczna i zbiór praktycznych ćwiczeń (gotowych scenariuszy zajęć), a także zawarte propozycje słuchowisk i reportaży dźwiękowych, pomogą wprowadzić zajęcia z edukacji dźwiękowej zgodnie z treściami podstawy programowej. Publikacji w wersji papierowej towarzyszą bogate materiały dodatkowe, dostępne na portalu Audionomii: https://audionomia.pl/category/dla-nauczycieli/. Fundacja planuje także serię warsztatów i szkoleń dla nauczycieli, które pomogą poznać możliwości wykorzystania publikacji w praktyce. Nie jest tajemnicą, że problem hałasu widoczny jest szczególnie w szkołach. Na szkolnym korytarzu podczas przerwy w tzw. „typowej podstawówce” poziom natężenia dźwięków może wynieść nawet 85 dB. Dla porównania, lądujący samolot pasażerski, tuż przy granicy lotniska, wytwarza dźwięk o poziomie ok. 80 dB i to tylko w ciągu tych 2-3 sekund, kiedy przelatuje nam nad głową. Przebywanie w głośnym otoczeniu skutkuje rozdrażnieniem, pogorszeniem koncentracji oraz przyspieszonym zmęczeniem. Przeprowadzone przez nas badania wskazują zaś na związek pomiędzy poziomem hałasu a skłonnością do wzajemnej agresji. Nic więc dziwnego, że dzieci od najmłodszych lat szukają ucieczki od wysokich decybeli. Uczniowie coraz częściej sięgają więc po słuchawki, lecz nie zawsze po to, aby faktycznie czegoś wysłuchać w skupieniu, a raczej uciec od harmidru. Powracający trend słuchania warto jednak wykorzystać i właśnie to postanowiła zrobić Fundacja Audionomia. Stworzone przez nią kompendium wiedzy dla nauczycieli na temat audioedukacji pomoże dzieciom i młodzieży w głębszym i bardziej świadomym odbieraniu otaczającej ich rzeczywistości. Jednak nasza inicjatywa to nie tylko książka, ale misja, społeczne działanie, w które musimy się zaangażować wszyscy – nie tylko nauczycielki i nauczyciele, ale i rodzice, instytucje, media. Jeśli teraz nic nie zrobimy, to za 15-20 lat będziemy mieli do czynienia ze społeczeństwem głuchym na świat i drugiego człowieka. Chcemy sprawić, aby uczniowie zrozumieli siłę dźwięku, zawarte w nim informacje, np. plany dźwiękowe, audioscenografię, ruch, ekspresję, ale także bogactwo akustyki, które uwrażliwi ich na własną wypowiedź i wypowiedź konstruowaną przez innych. Co za tym idzie, pomoże w zbudowaniu szacunku do siebie i innych. Podręcznik „Słuchaj, aby zrozumieć” zostanie darmowo dostarczony do edukacyjnych placówek publicznych w całej Polsce. W projekcie udział wzięli liczni eksperci i twórcy, m.in. Marcin Dymiter, Izabela Dłużyk i Piotr Pawlak.

Fundacja Audionomia powstała w 2021 roku. Tworzą ją byli i obecni reportażyści dźwiękowi, a także badaczki gatunku reportażu oraz dokumentu artystycznego z całej Polski, m. in: Katarzyna Michalak, Magdalena Świerczyńska-Dolot, Bartosz Panek, Joanna Bachura-Wojtasik, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Eliza Matusiak, Kinga Sygizman, Anna Dudzińska, Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Wanda Wasilewska. Członkowie Zarządu oraz Rady Fundacji mają wieloletnią praktykę w pracy z opowieścią dźwiękową, z człowiekiem i jego emocjami. Są laureatami wielu prestiżowych nagród w dziedzinie reportażu dźwiękowego, w tym najważniejszych wyróżnień światowych i europejskich, takich jak Prix Italia (radiowy Oscar), Prix Europa, Prix Bohemia, Premios Ondas czy Medalu Urti. Większość swojego zawodowego życia, słuchają świata i drugiego człowieka… Strona internetowa: https://audionomia.pl/ Facebook: https://www.facebook.com/FundacjaAudionomia Instagram: https://www.instagram.com/audionomia.pl/

Publikację sfinansowano ze środków Fundacji PZU Partnerzy: Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach - Komfort Ciszy Fundacja Spiżarnia Audioteka

20 czerwca 2024

Udostępnij

Dołącz do Planu dla edukacji!

Dołącz do nas na

Zobacz również

Plan dla edukacji

Dołącz do realizacji Planu dla edukacji!

Jak działa
Plan dla edukacji?

Plan dla edukacji to drogowskaz do zmiany polskiej szkoły.
Każdy może korzystać z niego na własną rękę, na skalę odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom.

Zgłoś inicjatywę!

Działasz na rzecz edukacji? Pochwal się tym światu i zainspiruj innych! Opisz nam swoje działanie, włącz je w realizację Planu dla edukacji i promuj je razem z nami!

Przeglądaj inspiracje

Zobacz, jak inni działają na rzecz edukacji! Przeglądaj bazę gotowych rozwiązań wdrażanych w polskich szkołach i uzyskaj potrzebną ci wiedzę, inspiracje oraz kontakty!

Baza wiedzy

Czekają w niej na ciebie m.in. artykuły, raporty, podcasty i webinary, o różnorodnych obliczach edukacji, które możesz sortować i przeglądać według swoich potrzeb!

Podziel się wiedzą!

Daj nam znać, co jeszcze powinno znaleźć się w naszej bazie wiedzy! Możesz zgłosić materiały swojego autorstwa, ale też polecane publikacje innych autorów.