Odpowiedzialni uczniowie

Dorota Kujawa- Weinke

Realizowany obszar i cele

VII.3. Zmiana postrzegania roli podstawy programowej

Udostępnij

Udostępnij

O inicjatywie

Współczesny świat pełen jest nieoczekiwanych zdarzeń, które trudno przewidzieć. Dzieje się tak na skutek coraz większej złożoności społeczeństwa i problemów, ignorowania czynników, które oddziałują ze sobą, oraz stawiania prognoz opartych na już opracowanych modelach. Nassim Taleb tego typu sytuacje nazywa czarnymi łabędziami.

Czarnym łabędziem edukacji ostatnich lat stała się na pewno edukacja zdalna, która pokazała, że dotychczasowe rozwiązania stosowane w tradycyjnej szkole tracą na znaczeniu i funkcjonalności, co wymaga wprowadzenia nowych. Aby stworzyć te nowe rozwiązania, trzeba ukierunkować pracę uczniów na:

Umiejętność Rozwiązywania Problemów: Zamiast tylko przyswajania wiedzy, uczniowie powinni rozwijać zdolności analityczne i umiejętność radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami.

Komunikacja i Współpraca: Nauczanie umiejętności efektywnej komunikacji oraz współpracy w grupie jest kluczowe w nowoczesnym świecie.

Rozwój Umiejętności Cyfrowych: Technologia staje się nieodłączną częścią edukacji, dlatego uczniowie muszą biegle posługiwać się narzędziami cyfrowymi.

Odpowiedzialność za Własne Uczenie: Uczniowie powinni być zachęcani do samodzielnego zdobywania wiedzy i brania odpowiedzialności za własny rozwój edukacyjny.

Przykład edukacji zdalnej uwidocznił konieczność wprowadzenia zmian, aby uczniowie mogli lepiej przystosować się do nowych wyzwań i rzeczywistości. Edukacja musi stać się bardziej elastyczna, innowacyjna i zorientowana na przyszłość, aby sprostać potrzebom uczniów i społeczeństwa.

Aby lepiej zrozumieć, jak zmiany te wpływają na edukację, zachęcam do obejrzenia filmu: https://www.youtube.com/watch?v=XDX3I8d4Nyg&ab_channel=Terazedukacja%21

18 czerwca 2024

Udostępnij

Jak działa
Plan dla edukacji?

Plan dla edukacji to drogowskaz do zmiany polskiej szkoły.
Każdy może korzystać z niego na własną rękę, na skalę odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom.

Zgłoś inicjatywę!

Działasz na rzecz edukacji? Pochwal się tym światu i zainspiruj innych! Opisz nam swoje działanie, włącz je w realizację Planu dla edukacji i promuj je razem z nami!

Przeglądaj inspiracje

Zobacz, jak inni działają na rzecz edukacji! Przeglądaj bazę gotowych rozwiązań wdrażanych w polskich szkołach i uzyskaj potrzebną ci wiedzę, inspiracje oraz kontakty!

Baza wiedzy

Czekają w niej na ciebie m.in. artykuły, raporty, podcasty i webinary, o różnorodnych obliczach edukacji, które możesz sortować i przeglądać według swoich potrzeb!

Podziel się wiedzą!

Daj nam znać, co jeszcze powinno znaleźć się w naszej bazie wiedzy! Możesz zgłosić materiały swojego autorstwa, ale też polecane publikacje innych autorów.