Obłędne błędy

Dorota Kujawa- Weinke, Emilia Szwarc

Realizowany obszar i cele

VIII.1. Zmiana postrzegania roli oceny w polskiej szkole
VIII.5. Wspieranie poprawy sposobu postrzegania znaczenia ocen przez uczniów i rodziców

Udostępnij

Udostępnij

O inicjatywie

Wydaje się, że sukces stał się centrum naszego systemu edukacyjnego. Konsekwencją tego nastawienia jest fakt, że uczniowie widzą błędy jako coś przykrego i wrogiego, co wywołuje moralne cierpienie i prowadzi do złych ocen. Rodzice również postrzegają błędy przez pryzmat niskich ocen i często stosują za nie różne kary. Nauczyciele marzą o idealnych uczniach, którzy nigdy się nie mylą. Ponieważ błąd w kulturze sukcesu kojarzony jest z przykrymi konsekwencjami, także sami nauczyciele boją się swoich pomyłek.

Zadaniem naszej grupy jest stworzenie przestrzeni, w której nikt nie będzie się bał popełniać błędów. Chcemy spojrzeć na pomyłkę jako na coś, co wspomaga naukę, i oswoić błędy. Pragniemy nauczyć się sami oraz nauczyć innych przekształcać własne błędy, mylnie pojmowane w kategoriach porażki, w sukces. Chcemy otworzyć pole do działań tworzących kulturę błędu sprzyjającą procesowi uczenia się na własnych i cudzych pomyłkach.

Naszym celem jest zbudowanie środowiska edukacyjnego, w którym błędy są postrzegane jako naturalna i nieodłączna część procesu uczenia się, a nie jako przeszkoda do osiągnięcia sukcesu. Wierzymy, że taka kultura błędu nie tylko zmniejszy stres i presję wśród uczniów i nauczycieli, ale również pozwoli na rozwijanie kreatywności i innowacyjnego myślenia.

18 czerwca 2024

Udostępnij

Dołącz do Planu dla edukacji!

Dołącz do nas na

Zobacz również

Plan dla edukacji

Dołącz do realizacji Planu dla edukacji!

Jak działa
Plan dla edukacji?

Plan dla edukacji to drogowskaz do zmiany polskiej szkoły.
Każdy może korzystać z niego na własną rękę, na skalę odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom.

Zgłoś inicjatywę!

Działasz na rzecz edukacji? Pochwal się tym światu i zainspiruj innych! Opisz nam swoje działanie, włącz je w realizację Planu dla edukacji i promuj je razem z nami!

Przeglądaj inspiracje

Zobacz, jak inni działają na rzecz edukacji! Przeglądaj bazę gotowych rozwiązań wdrażanych w polskich szkołach i uzyskaj potrzebną ci wiedzę, inspiracje oraz kontakty!

Baza wiedzy

Czekają w niej na ciebie m.in. artykuły, raporty, podcasty i webinary, o różnorodnych obliczach edukacji, które możesz sortować i przeglądać według swoich potrzeb!

Podziel się wiedzą!

Daj nam znać, co jeszcze powinno znaleźć się w naszej bazie wiedzy! Możesz zgłosić materiały swojego autorstwa, ale też polecane publikacje innych autorów.