Nowa rola psychologa szkolnego

dr Aleksandra Dopierała

Realizowany obszar i cele

V.1. Wspieranie działań poprawiających kondycję psychiczną nauczycieli
V.2. Wspieranie działań poprawiających kondycję psychiczną uczniów

Udostępnij

Udostępnij

O inicjatywie

Zwiększenie ilości psychologów w szkołach, bez zmian w przygotowaniu i realizowaniu tej roli w szkole może nie przynieść zmiany w zakresie zdrowia psychicznego uczniów. Psycholog w szkole powinien działać w zakresie swoich kompetencji, które są inne od pedagoga szkolnego. Chciałabym zaproponować koncepcję pracy psychologa w szkole, jako współkreatora środowiska szkolego. Co to znaczy w praktyce?

Sens istnieniaUczniowie potrzebują warunków do rozwijania swoich kompetencji społeczno-emocjonalnych. Wychowawcy i nauczyciele potrzebują wsparcia w tworzeniu warunków rozwoju emocjonalno-społecznego dla uczniów.

Za co jest odpowiedzialny psycholog w szkole? • tworzenie kultury szkoły wspierającej rozwój uczniów oraz budowania poczucia sprawstwa i brania odpowiedzialności przez kadrę i uczniów • tworzenie koncepcji metodycznych - dydaktycznych i integrowanie ich z programem rozwoju społeczo-emocjonalnego • wypracowywanie procedur szkolnych i ich wdrażanie we współpracy z wychowawcami i wicedyrektorem etapu edukacyjnego • prowadzenie psychoprofilaktyki i promocji zdrowia psychicznego dla kadry oraz uczniów i rodziców, w tym prowadzenie zajeć z psychologii z uczniami oraz prowadzenie interwencji wychowawczych/kryzysowych we współpracy z wychowawcami • monitorowanie metodologii pracy na etapie i praca w zespole nad jej doskonaleniem i dostosowywaniem do etapu rozwoju uczniów

W szkolnej dokumentacji odpowiada za: • Kodeks Szkolny i procedury reagowania w sytuacjach konfliktowych • Procedury interwencji kryzysowych • Procedury wystawiania oceny zachowania • Program rozwoju społeczno-emocjonalnego (profilaktyczno-wychowawczego)

20 czerwca 2024

Udostępnij

Jak działa
Plan dla edukacji?

Plan dla edukacji to drogowskaz do zmiany polskiej szkoły.
Każdy może korzystać z niego na własną rękę, na skalę odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom.

Zgłoś inicjatywę!

Działasz na rzecz edukacji? Pochwal się tym światu i zainspiruj innych! Opisz nam swoje działanie, włącz je w realizację Planu dla edukacji i promuj je razem z nami!

Przeglądaj inspiracje

Zobacz, jak inni działają na rzecz edukacji! Przeglądaj bazę gotowych rozwiązań wdrażanych w polskich szkołach i uzyskaj potrzebną ci wiedzę, inspiracje oraz kontakty!

Baza wiedzy

Czekają w niej na ciebie m.in. artykuły, raporty, podcasty i webinary, o różnorodnych obliczach edukacji, które możesz sortować i przeglądać według swoich potrzeb!

Podziel się wiedzą!

Daj nam znać, co jeszcze powinno znaleźć się w naszej bazie wiedzy! Możesz zgłosić materiały swojego autorstwa, ale też polecane publikacje innych autorów.