Nowa rola psychologa szkolnego

dr Aleksandra Dopierała

Realizowany obszar i cele

V.1. Wspieranie działań poprawiających kondycję psychiczną nauczycieli
V.2. Wspieranie działań poprawiających kondycję psychiczną uczniów

Udostępnij

Udostępnij

O inicjatywie

Zwiększenie ilości psychologów w szkołach, bez zmian w przygotowaniu i realizowaniu tej roli w szkole może nie przynieść zmiany w zakresie zdrowia psychicznego uczniów. Psycholog w szkole powinien działać w zakresie swoich kompetencji, które są inne od pedagoga szkolnego. Chciałabym zaproponować koncepcję pracy psychologa w szkole, jako współkreatora środowiska szkolego. Co to znaczy w praktyce?

Sens istnieniaUczniowie potrzebują warunków do rozwijania swoich kompetencji społeczno-emocjonalnych. Wychowawcy i nauczyciele potrzebują wsparcia w tworzeniu warunków rozwoju emocjonalno-społecznego dla uczniów.

Za co jest odpowiedzialny psycholog w szkole? • tworzenie kultury szkoły wspierającej rozwój uczniów oraz budowania poczucia sprawstwa i brania odpowiedzialności przez kadrę i uczniów • tworzenie koncepcji metodycznych - dydaktycznych i integrowanie ich z programem rozwoju społeczo-emocjonalnego • wypracowywanie procedur szkolnych i ich wdrażanie we współpracy z wychowawcami i wicedyrektorem etapu edukacyjnego • prowadzenie psychoprofilaktyki i promocji zdrowia psychicznego dla kadry oraz uczniów i rodziców, w tym prowadzenie zajeć z psychologii z uczniami oraz prowadzenie interwencji wychowawczych/kryzysowych we współpracy z wychowawcami • monitorowanie metodologii pracy na etapie i praca w zespole nad jej doskonaleniem i dostosowywaniem do etapu rozwoju uczniów

W szkolnej dokumentacji odpowiada za: • Kodeks Szkolny i procedury reagowania w sytuacjach konfliktowych • Procedury interwencji kryzysowych • Procedury wystawiania oceny zachowania • Program rozwoju społeczno-emocjonalnego (profilaktyczno-wychowawczego)

20 czerwca 2024

Udostępnij

Dołącz do Planu dla edukacji!

Dołącz do nas na

Zobacz również

Plan dla edukacji

Dołącz do realizacji Planu dla edukacji!

Jak działa
Plan dla edukacji?

Plan dla edukacji to drogowskaz do zmiany polskiej szkoły.
Każdy może korzystać z niego na własną rękę, na skalę odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom.

Zgłoś inicjatywę!

Działasz na rzecz edukacji? Pochwal się tym światu i zainspiruj innych! Opisz nam swoje działanie, włącz je w realizację Planu dla edukacji i promuj je razem z nami!

Przeglądaj inspiracje

Zobacz, jak inni działają na rzecz edukacji! Przeglądaj bazę gotowych rozwiązań wdrażanych w polskich szkołach i uzyskaj potrzebną ci wiedzę, inspiracje oraz kontakty!

Baza wiedzy

Czekają w niej na ciebie m.in. artykuły, raporty, podcasty i webinary, o różnorodnych obliczach edukacji, które możesz sortować i przeglądać według swoich potrzeb!

Podziel się wiedzą!

Daj nam znać, co jeszcze powinno znaleźć się w naszej bazie wiedzy! Możesz zgłosić materiały swojego autorstwa, ale też polecane publikacje innych autorów.