MyCas9 – Zaraź się pasją

Maria Rutkowska i Zuzanna Kassner

Realizowany obszar i cele

IX.1. Budowa świadomości roli edukacji dla społeczeństwa, samorządności, gospodarki

Udostępnij

Udostępnij

O inicjatywie

Inicjatywa MyCas9 działa w obszarze IX - Edukacji dla przyszłości. Celem głównym tego obszaru jest rozwój nauki. Zajmujemy się organizacją festiwali i konferencji naukowych, które mają na celu zaangażować młodzież w nauki ścisłe. Z tego właśnie powodu, MyCas9 realizuje już jedno z zadań obszaru IX, czyli zwiększanie obecności projektów i inicjatyw naukowych w szkołach. Wspieramy również kooperację między uczelniami wyższymi a szkołami. W październiku 2023 zorganizowaliśmy pierwszą edycję Festiwalu Edukacji i Nauki, podczas którego sprowadziliśmy członków z Uniwersytetu Cambridge i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

MyCas9 to inicjatywa uczniowska, która powstała w kwietniu 2023 roku. Aktualnie prowadzona jest przez Marię Rutkowską i Zuzannę Kassner. Początki inicjatywy zostały zainspirowane systemem CRISPR/Cas9, a konkretnie enzymem Cas9, który jest niezbędny do manipulacji genami podczas modyfikacji systemem CRISPR/Cas9. Wierzymy, że potrzebne są wydarzenia, podczas których młodzież może zainspirować się, zaangażować i zainteresować naukami STEM; działa to jak enzym Cas9 – tyle że w tym przypadku katalizuje zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi.

Od sierpnia 2023 prowadzimy kampanię na Facebooku i Instagramie, promującą zainteresowania naukowe i klimatyczne wśród młodzieży, a także poruszającą tematy nierówności społecznych w obszarze nauk STEM. Nasze treści dotarły już do ponad 60 000 osób.

Wraz z zespołem wolontariuszy udało nam się zorganizować pierwszą edycję Festiwalu Edukacji i Nauki MyCas9. Podczas Festiwalu zorganizowaliśmy trzy główne wydarzenia - konkurs odczytowy i dwa wykłady w zakresie nauk ścisłych. W konkursie odczytowym uczestniczyło 10 licealistów, z czego jury z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku wyłoniło jednego zwycięzcę. Nagrodą główną była hulajnoga elektryczna, która została sfinansowana przez naszego sponsora - Obozowa Przygoda. Pierwszy wykład prowadzony był przez Mateusza Mazurczaka, który aktualnie studiuje Natural Sciences na Cambridge University; opowiedział, jakie projekty naukowe realizował w liceum i jak to wpłynęło na wybór studiów. Ostatnim wydarzeniem był wykład Marii Kamińskiej o pracy badawczej w obszarze neurobiologii, który zainspirował uczestników do poszerzenia pola zainteresowania w zakresie nauk ścisłych. Łącznie podczas Festiwalu uczestniczyły 74 osoby, w tym 50 uczestników, 12 wolontariuszy, 2 gości specjalnych i 10 prelegentów licealnych.

20 czerwca 2024

Udostępnij

Dołącz do Planu dla edukacji!

Dołącz do nas na

Zobacz również

Plan dla edukacji

Dołącz do realizacji Planu dla edukacji!

Jak działa
Plan dla edukacji?

Plan dla edukacji to drogowskaz do zmiany polskiej szkoły.
Każdy może korzystać z niego na własną rękę, na skalę odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom.

Zgłoś inicjatywę!

Działasz na rzecz edukacji? Pochwal się tym światu i zainspiruj innych! Opisz nam swoje działanie, włącz je w realizację Planu dla edukacji i promuj je razem z nami!

Przeglądaj inspiracje

Zobacz, jak inni działają na rzecz edukacji! Przeglądaj bazę gotowych rozwiązań wdrażanych w polskich szkołach i uzyskaj potrzebną ci wiedzę, inspiracje oraz kontakty!

Baza wiedzy

Czekają w niej na ciebie m.in. artykuły, raporty, podcasty i webinary, o różnorodnych obliczach edukacji, które możesz sortować i przeglądać według swoich potrzeb!

Podziel się wiedzą!

Daj nam znać, co jeszcze powinno znaleźć się w naszej bazie wiedzy! Możesz zgłosić materiały swojego autorstwa, ale też polecane publikacje innych autorów.