O inicjatywie
Inicjatywa MyCas9 działa w obszarze IX - Edukacji dla przyszłości. Celem głównym tego obszaru jest rozwój nauki. Zajmujemy się organizacją festiwali i konferencji naukowych, które mają na celu zaangażować młodzież w nauki ścisłe. Z tego właśnie powodu, MyCas9 realizuje już jedno z zadań obszaru IX, czyli zwiększanie obecności projektów i inicjatyw naukowych w szkołach. Wspieramy również kooperację między uczelniami wyższymi a szkołami. W październiku 2023 zorganizowaliśmy pierwszą edycję Festiwalu Edukacji i Nauki, podczas którego sprowadziliśmy członków z Uniwersytetu Cambridge i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
MyCas9 to inicjatywa uczniowska, która powstała w kwietniu 2023 roku. Aktualnie prowadzona jest przez Marię Rutkowską i Zuzannę Kassner. Początki inicjatywy zostały zainspirowane systemem CRISPR/Cas9, a konkretnie enzymem Cas9, który jest niezbędny do manipulacji genami podczas modyfikacji systemem CRISPR/Cas9. Wierzymy, że potrzebne są wydarzenia, podczas których młodzież może zainspirować się, zaangażować i zainteresować naukami STEM; działa to jak enzym Cas9 – tyle że w tym przypadku katalizuje zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi.
Od sierpnia 2023 prowadzimy kampanię na Facebooku i Instagramie, promującą zainteresowania naukowe i klimatyczne wśród młodzieży, a także poruszającą tematy nierówności społecznych w obszarze nauk STEM. Nasze treści dotarły już do ponad 60 000 osób.
Wraz z zespołem wolontariuszy udało nam się zorganizować pierwszą edycję Festiwalu Edukacji i Nauki MyCas9. Podczas Festiwalu zorganizowaliśmy trzy główne wydarzenia - konkurs odczytowy i dwa wykłady w zakresie nauk ścisłych. W konkursie odczytowym uczestniczyło 10 licealistów, z czego jury z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku wyłoniło jednego zwycięzcę. Nagrodą główną była hulajnoga elektryczna, która została sfinansowana przez naszego sponsora - Obozowa Przygoda. Pierwszy wykład prowadzony był przez Mateusza Mazurczaka, który aktualnie studiuje Natural Sciences na Cambridge University; opowiedział, jakie projekty naukowe realizował w liceum i jak to wpłynęło na wybór studiów. Ostatnim wydarzeniem był wykład Marii Kamińskiej o pracy badawczej w obszarze neurobiologii, który zainspirował uczestników do poszerzenia pola zainteresowania w zakresie nauk ścisłych. Łącznie podczas Festiwalu uczestniczyły 74 osoby, w tym 50 uczestników, 12 wolontariuszy, 2 gości specjalnych i 10 prelegentów licealnych.
20 czerwca 2024