Czas na zmianę, a nie zmienianie edukacji
Dla kogo?
Autor
Projektujemy przyszłość. Edukacja
Publikacja analizuje rolę kreatywności w edukacji, proponując metody jej rozwijania wśród uczniów poprzez różnorodne projekty i zadania.
Udostępnij
Rozmowa z Maciejem Potockim, Prezesem Wrocławskiego Parku Technologicznego
Skąd wziął się impuls do rozpoczęcia inicjatywy Projektujemy przyszłość. Edukacja?
Maciej Potocki: Edukacja jest najważniejszym filarem naszego społeczeństwa. W szkole spędzamy ogromną część naszego życia. Nasze dzieci spędzają w niej większość swoich dni. W szkole spotykają rówieśników, starszych i młodszych kolegów, poznają nauczycieli, rozmawiają z różnymi ludźmi. Szkoła generuje prawdopodobnie najwięcej impulsów związanych z rozwojem młodego człowieka. W jakiej jest ona kondycji? Czy jest w formie umożliwiającej jej dobre zajęcie się nami i naszymi dziećmi? Na co przekładamy to, co jest w szkole, nie tylko w podręcznikach, przekazywane? Rozważania na ten temat, połączone z analizą tego, co się dzieje w biznesie, zaowocowały inicjatywą Projektujemy przyszłość. Edukacja.
Jak temat edukacji połączył się w tym przypadku z biznesem?
We Wrocławskim Parku Technologicznym mierzymy się z wieloma wyzwaniami towarzyszącymi współczesnemu biznesowi. Jednym z nich jest generowanie innowacji i innowacyjnych pomysłów. Zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, jak to jest, że we Wrocławiu, mieście silnie akademickim, w którym kształci się ponad 120 tys. studentów, działa armia pracowników naukowych, nie powstaje więcej startupów, innowacyjnych firm podbijających światowe rynki? Statystycznie rzecz biorąc, powinno być ich naprawdę dużo! Zaczęliśmy szukać powodu. Chcieliśmy wiedzieć, dlaczego mimo zasobów i wsparcia, młodzi ludzie boją się podejmować biznesowe ryzyko? Dlaczego nie tworzą oni mających intelektualny potencjał zespołów? Problem okazał się głębszy niż jakość kształcenia wyższego. Zaczęliśmy szukać dalej – wszystko okazało się być związane z edukacją.
Dlaczego?
Sposób funkcjonowania edukacji wyznacza to, jakimi jesteśmy ludźmi. Oczywiście nawet przy złym systemie pojawią się wyjątkowe jednostki. Ale czy na tym powinno to polegać? Czy nie lepiej by całe nasze społeczeństwo było kształcone z wizją, przygotowane na wyzwania przyszłości? Zdając sobie sprawę z wagi i złożoności tego tematu, chcemy jako WPT przestać się tylko przyglądać. W końcu jesteśmy miejscem, w którym bardzo często niekonwencjonalnie podchodzimy do różnych problemów i wyzwań. Możemy to robić dzięki naszemu różnorodnemu doświadczeniu i szerokim kompetencjom.
Edukacją trzeba zająć się tu i teraz?
Tak, trzeba ją zmienić, a nie stale zmieniać. Nie wyklucza to oczywiście stałego jej rozwoju. Jeżeli nie zajmiemy się tematem edukacji na poważnie i nie zrobimy realnych kroków do przodu, to w przyszłości miejsca takiej jak WPT, parki technologiczne czy naukowe, inkubatory przedsiębiorczości mogą być zbędne. Mówiąc wprost – walczymy o przyszłość, o nasz rozwój. O to, żebyśmy wykonywali nie tylko odtwórcze prace, ale też kreowali innowacje. Jeśli nie zajmiemy się edukacją, to stracimy wiele okazji i możliwości w każdej dziedzinie naszego życia. My, jako Park Technologiczny, postanowiliśmy powiedzieć głośno i wyraźnie, że edukacja jest najważniejszym filarem naszego społeczeństwa i przyszłości.
Jaki jest więc pierwszy krok?
Główne zadanie, jakie przed sobą w tej chwili stawiamy, to obudzenie w społeczeństwie świadomości tego, że bez dobrej edukacji nie będzie dobrej jakości życia w przyszłości. Mam wrażenie, że edukacja w Polsce została zostawiona sama sobie, że jest jakby osobnym działem gospodarczo-społecznym, który musi sobie jakoś sam radzić. Stała się problemem finansowym i organizacyjnym. Osoby, które się nią zajmują – nauczyciele, dyrektorzy szkół, samorządowcy, którzy walczą o swoje szkoły, zostali sami. Nie może być na to społecznej zgody. Jeśli potraktujemy edukację, jako najważniejszy, bazowy element rozwoju naszego społeczeństwa to zbudujemy społeczeństwo oparte o wysoką jakość życia. Edukacja nie może być samotna. Z jednej strony powinniśmy pomagać i budzić odwagę nauczycieli, dyrektorów i NGOs-ów, z drugiej musimy wciągnąć w ten proces osoby i podmioty z innych obszarów życia społecznego.
Wkładamy dziś dużo pracy w to, żeby tak się stało. Chcę też podkreślić, że jako Wrocławski Park Technologiczny działamy pro bono – nie zamierzamy zakładać szkoły, nie będziemy się zajmować procesem edukacyjnym. Uważamy, że zajęcie się edukacją to społeczna kwestia być albo nie być. W WPT zajmujemy się projektowaniem przyszłości. Podejmujemy więc rękawicę. Inicjatywa Projektujemy przyszłość. Edukacja to nasz sposób na pokazanie, że już czas przestać unikać tematu edukacji. Musi sobie to wziąć do serca każdy z nas. Działajmy i róbmy to wspólnie.
21 czerwca 2024